Sarisan USA

Junior Sarisan Slovak Folk Ensemble

 
The children’s dance group, Junior Sarisan Slovak Folk Ensemble, was established in 1994 with the intent of preserving and promoting Slovak culture through dance, music and song through the next generations.

The group is comprised of school-age children with ties to Ss. Cyril and Methodius Slovak Catholic Church in Sterling Heights, Michigan.  Since its beginning the children’s group has participated in performances and festivals in the Metropolitan Detroit area, in Canada and in 2003 they traveled to Slovakia to perform at the Children’s and Youth Folk Festival in the town of Dulovce in southern Slovakia and at the Podrohacske Folk Festival in Zuberec.

Under the direction of Daniela Grisak their goal and desire is to continue to promote Slovak folklore and to delight their audiences.

For more information contact: Daniela Grisak, Dana4me2000@yahoo.com 

 

Detský súbor Junior Šarišan Slovak Folk Ensemble vznikol v apríli 1994 s cieľom, aby sa slovenský folklór zachoval a prekvital prostredníctvom tanca hudby a spevu i v ďalších generáciách.

Členovia Junior Šarišanu sú detiškolského veku združených pri farnosti Sv. Cyrila a Metoda v Sterling Heights, Michigan.  Od svojho vzniku sa detský súbor zúčastnil na vystúpeniach a festivaloch v okolí Detroitu, v Kanade a v roku 2003 na Slovensku v Dulovciach na Južnoslovenských detských a mládežníckych folklórnych slávnostiach a v Zuberci na Podrohačských folklorných slávnostiach.  Ich cieľom a túžbou, pod vedením Daniely Grisákovej, je pestovať a rozvíjať slovenský folklór, potešiť účastníkov festivalov v Spojených Štátov Amerických, Kanade, ako aj v rodnom Slovensku.